Haberler

ÇİFTÇİLERİN DİJİTAL BECERİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ (DIGIFARMER) AB PROJESİNİN ULUSLARARASI BAŞLANGIÇ TOPLANTISI, 5 ÜLKEDEN 20 KATILIMCI İLE AYDIN’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ERASMUS+ Programı Ana Eylem 2- 2018 Yılı Yetişkin Eğitimi Stratejik Ortaklıklar kapsamında AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından desteklenen ve Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülmekte olan "Çiftçilerin Dijital Becerilerinin Geliştirilmesi" projesinin Birinci Ulusötesi Proje Toplantısı 14-15 Mart 2019 tarihlerinde ilimizde gerçekleştirildi.

İl Müdürümüz Ahmet ÖKDEM'in katılımıyla 14 Mart 2019 tarihinde başlayan toplantı 2 gün sürdü ve Aydın Valisi Yardımcısı Sayın Mustafa Hulusi ARAT'ın da katılımıyla gerçekleştirilen sertifika töreniyle son buldu. Proje toplantısında 5 ülkeden 20 katılımcı yer aldı.

AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından 2018 yılında 130 proje arasından seçilen, "Çiftçilerin Dijital Becerilerinin Geliştirilmesi" Projesinde proje ortakları Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü (Proje Koordinatörü), Aydın Valiliği (AB ve Dış İlişkiler Bürosu), Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (Eğitim Fakültesi), Söke Zirai Üretim İşletmesi Tarımsal Yayım ve Hizmetiçi Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Karpuzlu Ziraat Odası, Developmental Centre of Thessaly-(Yunanistan), Euroform RFS (İtalya), Inercia Digital SL (İspanya) ve Institut Pro Trénink Pohostinnosti (Çek Cumhuriyeti)'dir.

Projenin temel amacı, kırsalda çiftçilerin/üreticilerin dijital becerilerini geliştirerek daha aktif olmalarını ve böylece sosyal ve iş yaşamlarında verimlilik ve üretkenliklerini arttırmaktır. Hedeflerimiz ise kırsal alanda yaşayan çiftçilerin dijital becerilerini arttırmak; teknik personelin ve eğiticilerin beceri ve yetkinliklerini geliştirmek; dijital alanda yenilikçi bir eğitim metodolojisi geliştirmek; çiftçilerin çapraz becerilerini artırarak verimliliği arttırmak; çiftçilerin internet araçları ve akıllı telefon uygulamalarını sosyal ve iş yaşamında etkin bir şekilde kullanmalarını sağlamaktır.

İki yıl süre ile uluslararası boyutta uygulanacak olan projenin sonunda çiftçiler için dijital beceri ve yetkinliklerin tanımlanması, dijital beceriler eğitim modülü, eğitim materyalleri (basılı ve dijital), Digifarmer Web Sitesi, Çiftçi E-Platformu, eğitim ve çoğaltıcı etkinlikler gibi birçok somut çıktıya ulaşılması planlanmaktadır